Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-16 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Rychlý kontakt

tel: +420 792 307 776

Po - Pá 8:00 - 16:00 hod.

obchod@zahradni-svet.cz

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Jak přizpůsobit zahradu dětem

Jak přizpůsobit zahradu dětem

Když máte zahradu, kam můžete dětivypustit, je to velká výhoda, ale nejdřív si celý pozemek projděte a popřemýšlejte, zda je to tam pro ně bezpečné a případné nedostatky vyřešte. Zabezpečenou zahradu pak můžete doplnit pískovištěm, houpačkou nebo třeba prolézačkou.

Na co se zaměřit při zabezpečování zahrady

Projděte si celou zahradu a zaměřte se hlavně na jedovaté rostliny, suché stromy, vodní plochy, přístup k domácím a hospodářských zvířatům, do garáží, zahradních domků a také na různé brány a branky.

  • Rostliny – Na zahradách se často vyskytují jedovaté rostliny. Některé způsobí po požití nevolnost (břečťan), jiné jsou život ohrožující (tis, zimostráz). Nenechávejte nic náhodě, projděte si jednotlivé druhy a zjistěte, co jsou zač. Jedovaté rostliny buď oploťte tak, aby se k nim dítě nedostalo, nebo je odstraňte úplně. 
  • Suché větve – Pokud máte na zahradě vzrostlé stromy, podívejte se, jestli na nich nejsou suché větve, které by mohly spadnout. 
  • Vodní plochy – Zahradní, jezírka, bazény, potoky i nádrže na vodu patří k nejnebezpečnějším místům na zahradě, oploťte je tak, aby se k nim děti nedostaly.
  • Domácí zvířata – Jestli máte hospodářská zvířata, zajistěte, aby k nim děti nemohly. Pro malé dítě může být nebezpečné i setkání s teritoriálním kohoutem nebo husou.
  • Přístup k nářadí a k zahradní chemii – Zabezpečte také zahradní domky, šopy, garáže a všechna místa, kde skladujete zahradní chemii, jako jsou hnojiva a postřiky, a nářadí (sekery, sekačky a pily).
  • Brány a branky – Brány a branky vedoucí mimo pozemek, k hospodářským zvířatům nebo k vodním plochám by měly být uzamykatelné nebo zajištěné tak, aby si je dítě nemohlo samo otevřít.

Zajistěte dětem zábavu

Zahrada otevírá dětem zcela nový svět, který můžou prozkoumávat a nabízí jiné možnosti hry než byt. Využijte toho a udělejte z ní zábavné místo, kam budou děti rády chodit.

Pískoviště 

Pískovištězabaví děti na dlouhé hodiny. Můžete si vybrat mezi dřevěnými a plastovými modely. Plastové pískoviště má nepropustné dno a dá se proměnit v dětský bazének. Dřevěné pískoviště je odolnější vůči mechanickému poškození. Při instalaci ho podložte geotextilií, která zabrání prorůstání rostlin do písku a zároveň propustí vodu, takže se z něj nestane brouzdaliště.

Pískoviště umístěte do polostínu tak, aby na část pískoviště svítilo slunce a část byla ve stínu. Když ho nepoužíváte, zakryjte ho – kyprý písek láká psy a kočky k vyprazdňování.

Houpačky

Děti milují houpání už od útlého věku. Malým miminkům pomáhá s usínáním a větší děti se houpáním rády baví. Výběr houpačky přizpůsobte hmotnosti dítěte a také na místu, kam ji chcete umístit. Pokud nemáte strom ani pevný sušák k zavěšení, pořiďte si houpačkuse samonosnou konstrukcí. Dítě na houpačce nikdy nenechávejte bez dozoru

Dětský domeček

Domeček pro děti slouží jako skrýš a zároveň podporuje fantazii při hře. Design přizpůsobte zálibám dítěte. Pokud vás rádo napodobuje a chce si zkoušet „dospělácký“ život, pořiďte mu model připomínající obytný dům. Atraktivitu domečku zvyšuje také příslušenství (kuchyňka, nábytek, krb) a další doplňky, jako je třeba skluzavka.

Odrážedlo

Pokud máte na zahradě zpevněnou příjezdovou cestu, terasu nebo dostatečně velký chodník, můžete dítě zabavit odrážedlem, které pomáhá s rozvojem motoriky a zvyšuje jeho sebedůvěru během pohybu. Při výběru berte ohled na stáří dítěte a na nosnost odrážedla

Skluzavka a prolézačka

Vděčným prvkem, který zabaví děti na dlouhou dobu, je prolézačka a skluzavka. Dítě s jejich pomocí trénuje rovnováhu a sebejistotu v pohybu. Vybrat si můžete jak jednoduchou skluzavku, tak multifunkční herní centrum, které propojuje skluzavku s domečkem, houpačkou nebo lezeckou stěnou.

Bezpečnost především

Ať už jste vybrali jakýkoliv herní prvek, na začátku dítěti ukažte, jak si má správně hrát, zabráníte tak zbytečným úrazům. Pokud bude vše v pořádku, můžete se od pískoviště a od domečku vzdálit, ale pořád byste ho měli mít na očích. Když si dítě hraje na prolézačce, skluzavce nebo na houpačce, buďte raději nablízku. Malé děti nikdy nenechávejte úplně bez dozoru.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Garance kvality

Zahradni-svet.cz na FAVI.cz
Plaťte u nás bezpečně

GoPay platba

Google pay, Apple pay platba

Navštivte naši provozovnu

KATEON - Zahradní svět
Pravčice 51
768 24 Hulín

Otevírací doba:
Po - Pá: 8:00 - 16:00 hod

Kontakt
Zákaznická podpora
(Po-Pá 8-16 hod)