Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-16 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Rychlý kontakt

tel: +420 792 307 776

Po - Pá 8:00 - 16:00 hod.

obchod@zahradni-svet.cz

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Houpačka na zahradu: průvodce výběrem
06.08.2021
Rady a tipy

Houpačka na zahradu: průvodce výběrem

Houpání má relaxační účinky, stimuluje mozek a vyvolává příjemné pocity. Houpavý pohyb je podobný pohupování plodu v břiše matky, který i po narození působí konejšivě nejen v dětství, ale i v dospělosti. 

zahradní houpačka

Na co se zaměřit při výběru zahradní houpačky

Základním odrazovým můstkem při výběru zahradní houpačky je počet osob, který se na ní má pohupovat. Od toho se pak odvíjí nosnost, velikost a také hmotnost, která do velké míry ovlivní pohodlí při manipulaci. Velkou roli při výběru hraje také design. Houpačka se vám musí líbit, ale seznamte se předem s nároky materiálu na údržbu.

Počet osob aneb nosnost a velikost zahradní houpačky

Ruku v ruce s počtem osob, které se na houpačku vejdou, se zvětšuje i velikost sedací plochy a nosnost. A právě u ní jsou velké rozdíly. Dva modely s přibližně stejně velkým sedákem mohou mít rozdíl v nosnosti až 100 kg. Masivní modely unesou až 300 kg, kdežto levné zahradní houpačkyjen 200 kg

Pokud si chcete na houpačce udělat chvilku pro sebe třeba s knížkou, pořiďte si houpačku pro jednoho neboli závěsné houpací křeslo La Siesta, které si můžete zavěsit jak na zahradě, tak v interiéru.

K pohupování ve dvou, ve třech nebo dokonce ve čtyřech se hodí zahradní houpačky s velkou nosností a dlouhou lavicí. Ty nejdelší mají až 200 cm.

Houpací křeslo La Siesta

Hmotnost houpačky

Hmotnost houpačky se odvíjí od robustnosti konstrukce. A napovídá, kolik práce vám dá ji přesunout. Houpací vajíčko o váze 17 kg přemístíte i sami, ale na 100 kilovou dřevěnou zahradní houpačku si budete muset pozvat posily. Pokud chcete s houpačkou manipulovat častěji, zvolte lehčí model. Nejsnadněji přesunete houpací síť. 

Materiál houpačky na zahradu

Materiál zahradní houpačky je z velké části otázkou vkusu, ale nerozhodujte se jen podle něj. Berte v potaz i odolnost materiálu vůči povětrnostním vlivům a nároky na údržbu. Každý materiál (dřevo, kov, umělý ratan) vyžaduje jinou péči.

  • Dřevěné zahradní houpačky mohou být z tuzemských dřevin, ale i z těch odolných exotických, jako je například teak. Zahradní nábytek z teakového dřeva obsahuje přirozeně více olejů a je odolnější, ale i ten je potřeba čas od času namořit či nalakovat a ochránit ho před vlhkostí, hnilobou a plísněmi.
  • Kovové zahradní houpačky jsou velice odolné, nevyžadují takřka žádnou údržbu. Nevadí jim déšť ani přímé slunce. K nejvhodnějším kovům patří hliník. Je lehký a zároveň odolný vůči korozi.
  • Zahradní houpačky z umělého ratanu mají kovovou nosnou konstrukci a plastový výplet. Díky této kombinaci si uchovávají příjemné vlastnosti přírodního ratanu (lehkost, ohebnost, prodyšnost) a zároveň nabízí velkou odolnost. Nevržou, nenapadají je plísně ani houby a bez újmy zvládají přímé slunce i déšť.

Jak se starat o zahradní houpačku

Na zimu houpačku přikryjte ochranným obalem, nebo ji přemístěte do krytého prostoru (garáž, kůlna, zimní zahrada). O nosnou konstrukci se starejte stejně jako o zahradní nábytek. Návod k péči o jednotlivé materiály najdete v dalším článku.

Podušky na houpačky, polštářky a textilní části chraňte před deštěm. Pokud se vám každý večer nechtějí nosit až domů, pořiďte si na jejich ukládání zahradní box na podsedáky

Když si chcete u houpání poležet

Pokud si chcete u houpání poležet, klasická zahradní houpačka vám stačit nebude. Zaměřte svou pozornost na hamaky neboli houpací sítě, které byly v minulosti používány námořníky jako závěsná lůžka na lodích. Navzdory zavádějícímu názvu většina houpacích sítí nebývá z nepohodlné síťoviny, ale z příjemné 100% bavlny, takže se nemusíte bát otlačených kosočtverců. 

nosná konstrukce na hamaku

Zavěšení houpací sítě

Hamaky můžete zavěsit mezi dva stromy, sloupky nebo jakékoliv jiné konstrukce, které jsou dostatečně pevné. Jestli na vybraném místě nic vhodného není, vyberte si hamaku s nosnou konstrukcí, která na první pohled připomíná trup lodi. Nosnou konstrukci dokoupíte i samostatně.

Pokud potřebujete poradit s výběrem zahradní houpačky nebo houpacího závěsného křesla nebo chcete podrobnější informace, obraťte se na nás na obchod@zahradni-svet.cz. Rádi vám pomůžeme.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Garance kvality

Zahradni-svet.cz na FAVI.cz
Plaťte u nás bezpečně

GoPay platba

Google pay, Apple pay platba

Navštivte naši provozovnu

KATEON - Zahradní svět
Pravčice 51
768 24 Hulín

Otevírací doba:
Po - Pá: 8:00 - 16:00 hod

Kontakt
Zákaznická podpora
(Po-Pá 8-16 hod)