Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá 8-16 hod)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Rychlý kontakt

tel: +420 792 307 776

Po - Pá 8:00 - 16:00 hod.

obchod@zahradni-svet.cz

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Rady a tipy
  4. Naučte se udržovat zahradní nábytek
21.07.2021
Rady a tipy

Naučte se udržovat zahradní nábytek

Aby zahradní nábytek zvládl pobyt venku, potřebuje od vás alespoň základní péči. Ta se liší podle materiálu, ze kterého je vyroben. Přečtěte si, jak se postarat nejen o plastový zahradní nábytek, ale i o ten dřevěný, kovový nebo z umělého ratanu. Každý materiál má jiné nároky na péči a údržbu.

dřevěný zahradní nábytek

Jak pečovat o kovový zahradní nábytek

Zahradní sestavy nábytku z kovu jsou superodolné. Vydrží velké zatížení, jejich nároky na údržbu jsou většinou minimální, ale hodně záleží na finální povrchové úpravě. Pokud je kvalitní, ochrání je před povětrnostními vlivy a před korozí. Ideální je pozinkování s práškovou vypalovanou barvou.

Kvalitní kovový zahradní nábytek můžete nechat venku celoročně. Stačí jej otřít mokrým hadříkem od nečistot. Bez újmy přežije vysoké teploty i nánosy sněhu

Co potřebuje zahradní nábytek z umělého ratanu

Nábytek z umělého ratanu má nízké nároky na údržbu. Stačí jej pravidelně čistit, aby nezašel. Nasucho ho zbavíte nečistot pomocí prachovky, tou smetete pyl a prach, nebo namokro pomocí zahradní hadice, případně navlhčeným hadříkem a mýdlovou vodou. 

Jak udržovat plastový zahradní nábytek

Plastový zahradní nábytek je velice odolný vůči nečistotám, snadno z něj smyjete vše od mastnoty až po lepkavou mízu ze stromů. Achillovou patou plastového nábytku jsou extrémní teploty. Dlouhodobé vystavování prudkému slunci nebo naopak mrazům může způsobit křehnutí materiálu

Údržba zahradního nábytku z plastu je snadná. Stačí jej omýt vodou a hadříkem nebo ostříkat hadicí. Žádné broušení, nátěry ani jiná údržba se plastového nábytku netýká.  Životnost mu prodloužíte, když ho na zimu uložíte do garáže nebo zahradního domku.

Jak se starat o zahradní nábytek ze dřeva

Zahradní nábytek z masivu je krásný a při dobré péči dobře odolává povětrnostním vlivům, hmyzu, houbám i plísním a vydrží vám dlouhá léta. Musíte ho však pravidelně čistit od zbytků jídla, pití, ale i od prachu, hlíny a pylu. K tomu stačí vlažná voda s běžným čisticím saponátem a měkký hadřík. Vyhněte se abrazivním prostředkům.

Obnovujte nátěr

V odolnosti u dřevěného zahradního nábytku je klíčová povrchová úprava (lak, mořidlo, olej), kterou je potřeba čas od času obnovit. Jiný slovy musíte nábytek z masivu občas přebrousit, odmastit a natřít. Frekvence závisí na typu dřeva a náročnosti podmínek. Exotická a tvrdá dřeva (teak, akát) jsou přirozeně odolná a vyžadují méně péče než ta měkčí.

Dřevo bez povrchové úpravy nasakuje vodou a stává se živnou půdou pro dřevokazné houby a plísně, které ho postupně ničí.

Dřevěný nábytek na zimu schovávejte

Pokud stůl a židle ze dřeva necháváte na dešti, budou potřebovat častější údržbu než ty, které jsou pod střechou nebo je chrání návleky na zahradní nábytek. Zahradní sestavy z masivu nenechávejte přes zimu jen tak venku, uložte je alespoň pod střechu

zahraní nábytek z uměleckého ratanu

Zahradní nábytek pro děti potřebuje víc

Dřevěný, ale i plastový nábytek na zahradu pro děti dostává zabrat víc než ten klasický. Kromě povětrnostních vlivů musí odolat i uměleckému řádění a ulepeným ručičkám od zmrzliny. 

Před uměleckou tvorbou ochráníte nábytek pomocí gumového ubrusu. Pokud děti u stolu jedí nebo pijí, pravidelně ho čistěte vlhkým hadříkem a mýdlovou vodou. Zaschlé skvrny od zmrzliny a jiných sladkých pochoutek totiž lákají včely a vosy. Setkání dítěte s bodavým hmyzem by nemuselo dopadnout dobře.

Nezapomínejte ani na příslušenství

Stejně jako o židle, lavice a stoly se musíte postarat také o doplňky k zahradnímu nábytku a servírovací stolky. Pohodlí zahradního nábytku zvyšují polstry. Ty by však neměly zůstávat venku napospas slunci a dešti. Proto se hodí mít na terase úložný box, do kterého polstrování schováte.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Garance kvality

Zahradni-svet.cz na FAVI.cz
Plaťte u nás bezpečně

GoPay platba

Google pay, Apple pay platba

Navštivte naši provozovnu

KATEON - Zahradní svět
Pravčice 51
768 24 Hulín

Otevírací doba:
Po - Pá: 8:00 - 16:00 hod

Kontakt
Zákaznická podpora
(Po-Pá 8-16 hod)